Finanšu termini

Kredīta procentu likmes aprēķināšana

Kredīta procentu likmes aprēķināšana | Ondo.lv

Kredīta procentu likme ir lielums, ar ko tiek aprēķināts procentu maksājums. Procentu likmi nosaka kredītdevējs, un tā katram aizņēmējam var būt atšķirīga. Atmaksājot kredītstaistības, jāmaksā būs gan aizdevuma pamatsumma, gan arī tai piemērotais procentu maksājums.

Procentu likmes aprēķināšana 

Pamatā procentu likmi aprēķina, sasummējot bāzes un pievienoto likmi. 

  • Bāzes likme tiek noteikta, izmantojot naudas tirgus indeksus. Latvijā zināmākais no tiem ir EURIBOR. Bāzes likmi nosaka kredītdevējs, taču jāņem vērā, ka, mainoties indeksu vērtībām, mainās arī likme. Slēdzot aizdevuma līgumu, tajā tiek norādīts, kādā laika posmā šī likme tiek pārskatīta, piemēram, reizi 6 mēnešos vai atkarībā no situācijas tirgū. 
  • Pievienotā likme – to var raksturot arī kā cenu, kuru kredītdevējs ir aprēķinājis, izvērtējot dažādus klienta riskus, kas var rasties kredītsaistību atmaksas laikā. Lai arī pārsvarā pievienotā likme tiek fiksēta un paliek nemainīga līdz pat kredītsaistību beigām, dažiem kredītdevējiem var būt citi nosacījumi. Piemēram, pievienoto likmi arī var noteikt kā mainīgo, veicot regulāru tās pārskatīšanu noteiktā laika periodā. 

Arī procentu likmes kalkulators internetā dažu sekunžu laikā spēj veikt aprēķinus. Nepieciešams vien ievadīt kredīta datus: aizdevuma summu, kredīta periodu un citu informāciju. Taču jāņem vērā, ka šāda veida rīki ir tikai informatīva rakstura, tāpēc kredītdevēja sagatavotais aizdevuma atmaksas grafiks var atšķirties no procentu likmes kalkulatora sagatavotās informācijas.