Finanšu termini

Kredītreitings

Kredītreitings | Ondo.lv

Kredītreitings ir rādītājs, kas nosaka, kāda ir katras privātpersonas kredītspēja. Respektīvi – jo skaitlis ir augstāks, jo pozitīvāka tā ir. Šī informācija ļauj bankām, nebanku aizdevējiem un citām organizācijām izvērtēt Tevi kā klientu, lemjot, piemēram, par kredīta piešķiršanu.

Kredītvēsturi veido gan Tava finansiālā situācija (regulāri ikmēneša ienākumi), gan arī informācija par to, vai iepriekš ir bijušas kādas problēmas ar aizdevuma atmaksu. Savukārt kredītreitingu veido uzņēmumi un institūcijas, piemēram, bankas, mobilo sakaru operatori, kredītinformācijas birojs  u.c. Informāciju par juridiskajām personām un to saistībām var atrast valsts reģistrētos avotos – “Lursoft”, “Firmas.lv” un “Crediweb”. Izvērtējot pieejamo informāciju, arī šajā gadījumā tiek veikta klienta kredītspējas novērtēšana.

Kā uzzināt savu kredītreitingu

Kredītreitinga noteikšana paredz aprēķinu veikšanu pēc īpašas matemātiskas formulas. To, savukārt, veido kredītvēsturē pieejamā informācija un tās analīze. Kredītspējas aprēķinu veic tuvākajam gadam. 

Piemēram, kredītinformācijas birojs veic aprēķinus, definējot kredītreitinga rezultātus skalā no 250 līdz pat 900 ballēm. Ja aprēķinu rezultātā kredītreitings ir skalā no 250 līdz 573 ballēm, tas nozīmē, ka pastāv augsts risks – aizņēmuma veicējs, visticamāk, nespēs nomaksāt kredītsaistības. Savukārt, ja rezultāts ir no 725 līdz 900 ballēm – pastāvošais risks ir zems un aizdevumu var piešķirt.

Bez maksas ir iespējams pārbaudīt savu kredītvēsturi portālā www.crefobirojs.lv

Kredītreitinga uzlabošana ir ilgs un laikietilpīgs process, jo kredītinformācijas biroja datus par kredītsaistībām glabā līdz pat 10 gadiem. Taču, ja plāno uzņemties nopietnas ilgtermiņa saistības, piemēram, auto iegādei vai mājokļa remontam, aicinām rūpīgi sekot līdzi savai kredītvēsturei, laikus atmaksājot esošās kredītsaistības –, lai būtu iespējams realizēt ieceres nākotnē!