Finanšu termini

Kredītvēsture

Kredītvēsture un kā to pārbaudīt | Ondo.lv

Kredītvēsture ir pārskats, kurā apkopota visa informācija par ikvienas personas spēkā esošajām un izpildītajām kredītsaistībām. Pārskatā ir redzama informācija gan par periodiem, kādos aizdevumi ir noformēti, gan to apjomi, kredītiestādes nosaukums un vēl cita informācija.

Kas var sabojāt kredītvēsturi?

Sabojāta kredītvēsture nozīmē to, ka, visdrīzāk, tuvākajā nākotnē nebūs iespējams uzņemties jaunas kredītsaistības, tieši tamdēļ finanšu lēmumiem ir jābūt rūpīgi pārdomātiem un izvērtētiem. Lūk, daži no faktoriem, kas var veidot negatīvu kredītvēsturi:

  • neoficiāli ienākumi – kredītiestādes, pieņemot lēmumu par aizdevuma piešķiršanu, šo faktoru ņem vērā. Ar līgumu pierādāmi un regulāri ikmēneša ienākumi apliecina Tavu maksātspēju. 
  • kavēti maksājumi vai parādi – šis ir viens no veidiem, kā ilgtermiņā sabojāt savu kredītvēsturi. Pie kavētajiem maksājumiem ir pieskaitāmi arī interneta, mobilo sakaru, komunālo pakalpojumu un elektrības rēķini. Ja apmaksa par šiem pakalpojumiem nav veikta noteiktajā termiņā vai pāris dienas pēc tā, tas jau skaitās kavējums. 
  • vairāku aizdevumu noformēšana vienlaicīgi – šāda rīcība liecina par nepārdomātu finanšu lēmumu pieņemšanu. Nepiesakies jaunam kredītam, lai atmaksātu jau esošo. 
  • pieteikšanās par aizdevuma galvotāju – pirms spert šo soli, aicinām rūpīgi izvērtēt visus plusus un mīnusus. Piemēram, ja aizdevuma veicējs nokavēs maksājuma termiņu, aizdevuma summa tiks piedzīta no Tevis. Savukārt, ja tajā brīdī Tev nebūs bankas kontā pieejamo līdzekļu, tas var atstāt negatīvas sekas uz Tavu kredītvēsturi. 

Negatīvu kredītvēsturi ir iespējams arī dzēst. Kredītvēstures dzēšana tiek veikta konkrētā laika periodā – 3, 5 un vairāk gadu laikā – atkarībā no tā, pret kuru no aizdevējiem ir izdarīts pārkāpums (nebanku aizdevēja, banku u.c.).